Bios Fitomedik Centar

Šta je kandida i kako se leči

Kandida (candida albicans) je najčešći uzročnik gljivičnih infekcija. U malom broju gljivica kandida se može naći u crevima većine ljudi. Kandida najčešće ne daje nikakve tegobe, smatra se delom normalne flore i ne leči se. Međutim, ukoliko dođe do pada imuniteta kandida počinje prekomerno da se razmnožava, nastaje gljivična infekcija kandidijaza i javljaju se različiti simptomi.

9 znakova koji ukazuju na kandidu

  1. Hroničan umor

Kandida je jedan od načešćih uzročnika sindroma hroničnog umora. Ukoliko ste stalno umorni i iscrpljeni, bez obzira na to koliko spavate, možda imate sindrom hroničnog umora. Ovaj sindrom karakterišu i glavobolje kao i bolovi u zglobovima i mišićima.

  1. Česte vaginalne i urinarne infekcije

U osnovi čestih urogenitalnih infekcija je oslabljen imunitet. Upravo je oslabljen imunitet jedan od glavnih uzroka prekomernog rasta kandide. Terapija antibioticima dodatno komplikuje situaciju, jer antibiotici uništavaju dobre bakterije i stvaraju uslove za prekomeran rast kandide.

  1. Gljivica kandida i digestivni problemi

Nadutost stomaka, gasovi, pretakanje, prolivaste stolice ili zatvor, bolovi i grčevi u stomaku, ukazuju na nedostatak dobrih bakterija u crevima i prekomeran rast kandide.

  1. Gljivične infekcije jezika i usne duplje

Kandida u ustima daje bele naslage na jeziku i sluznicama usne duplje.

  1. Gljivične infekcije noktiju i kože

Atletsko stopalo ili gljivična infekcija nokta na nožnom palcu.

  1. Respiratorni problemi

Kašalj, curenje nosa, problemi sa sinusima, alergije, mogu ukazivati na kandidijazu.

  1. Nervoza, nesanica, promene raspoloženja, depresija, panični napadi

Pored hroničnog umora takozvana zamućenja u glavi „brain fog“ se najčešće previde kao simptom kandide. Kandida oslobađa preko 70 toksina od kojih mnogi putem cirkulacije dolaze do mozga. Smatra se da upravo ovi toksini mogu kod dece dovesti do hiperaktivnog poremećaja, smanjene pažnje, pa čak i promena ponašanja koje liče na autizam.

  1. Hormonski poremećaji

Neredovna menstruacija, izražen PMS, rani ulazak u menopauzu, poremećaj žlezda sa unutrašnjim lučenjem.

  1. Smanjena koncentracija, pažnja i oslabljena memorija

Kako se dobija kandida?

Kandida je skoro uvek posledica autoinfekcije, odnosno infekacije kandidom koja već postoji u organizmu. Šta to znači? Mala količina kandide već postoji u crevima. Nju pod kontrolom drže dobre bakterije u crevima. Ukoliko iz nekog razloga dođe do smanjenja dobrih bakterija (zbog upotrebe antibiotika na primer) gljivica kandida počinje nekontrolisano da se razmnožava. Tako nastaje crevna kandidijaza.
Prekomerno razmnožavanje kandide dovodi do slabljenja zida creva, nastaju mikropukotine kroz koje toksini koje oslobađa kandida, kao i nesvareni molekuli hrane, mogu prodreti u cirkulaciju. Tako se infekcija širi po celom organizmu i nastaju različiti simptomi. Zbog toga je nekada teško postaviti dijagnozu kandidijaze.

Da li se kandida može preneti?

Iako ne spada u polno prenosive bolesti, kandida se može preneti polnim putem. Muškarci su najčešće samo prenosioci, jer nemaju nikakve simptome polne kandidijaze.
Takođe, kandida se može preneti sa majke na bebu prilikom prolaska kroz porođajni kanal ili u toku dojenja.
Oralna kandida se može preneti sa jedne na drugu osobu. Deca se mogu zaraziti preko pljuvačke na igračkama ili odrasli poljupcem. Naravno, ukoliko je imunitet dobar, do infekcije uopšte ne mora doći.

Zašto nastaje kandidijaza?

Gljivica kandida se u malom broju normalno nalazi na sluzokoži creva, vagine, usnoj duplji, kao i na koži. Pod određenim uslovima dolazi do njenog nekontrolisanog razmnožavanja i tada nastaje gljivična infekcija.

Često se kao uzrok prekomernog rasta kandide navodi ishrana bogata ugljenim hidratima i prekomerna konzumacija alkohola. Važno je napomenuti da samo ishrana, bez drugih faktora rizika ne može dovesti do kandidijaze.

Kako se leči kandida?

Kako deluju Reishiperna sirup i Otporil kapi

Reishiperna sirup i Otporil kapi zahvaljujući lekovitim svojstvima iz reishi, propolisa, belog luka i lekovitog bilja (nana, anis, kamilica, kopriva, kantarion, hajdučka trava, borovnica) ublažavaju sve simptome prekomernog rasta kandide, bez neprijatnih simptoma koji prate prekomerno odumiranje kandide („die off“ sindrom).

Kandida test – Da li imate neke od ovih tegoba?

Ukoliko imate 3 i više tegoba, moguće je da imate kandidu.

Testirajte se i proverite da li imate kandidu

Lečenje kandide lekovima

Kandida se leči antimikoticima. Pored prirodnih antimikotika, postoje i sintetički. Neki od najčešćih lekova koji se koriste za lečenje kandidijaze su Nystatin i Diflucan. Ove lekove nikako ne treba uzimati na svoju ruku.
Pored sistemskih antimikotika postoje i lokalni u obliku gelova i vaginaleta koji se koriste za lečenje orofaringealne, odnosno genitalne kandidijaze.

Prirodni lekovi za kandidu

Kandida i probiotici

Nadoknada dobrih bakterija uz pomoć probiotika je veoma važan korak u lečenje kandide. Najbolji prirodan izvor dobrih bakterija je kefir.

Pročitajte još i:
Crevna kandidijaza – simptomi, dijagnoza, lečenje
Antikandida dijeta istina i mitovi